01. Novembar 2024 12:4931.10. 2024.године стручни сарадници Славица Џогазовић и Данка Пајчин присуствовале су конференцији „ Вршњачко насиље као (не)решиви проблем данашњице у Србији“ коју је организовало Удружење грађана Амикус и European Communication Center у оквиру истоименог пројекта који суфинасира Министарство просвете. Конференција је била занимљива и са различитих аспеката је анализирана ова проблематика.
28. Oktobar 2024 16:46Сваког четвртог понедељка у октобру школски библиотекари широм света обележавају свој дан - Међународни дан школских библиотекара са циљем да се укаже на важну улогу библиотека у образовању и васпитању ученика.
Школска библиотека је место библиотечко-информационе, васпитно-образовне и културне делатности сваке школе.У складу са тим циљевима, овај Дан је обележен и у ШООО "Обреновац". Полазници су са библиотекаром школе урадили пано на којем је представљен: историјат библиотека код нас, Александријска библиотека, и генералије везане за Народну библиотеку у Београду.
Библиотека школе организовала је и акцију "Поклони књигу библиотеци ". Уз поклоњену књигу, разговор о књигама и историји настанка и развоја библиотека, дружење у библиотеци трајало је до касних поподневних сати.
Широм света данас се обележава Међународни дан писмености. УНЕСКО је 17. новембра 1965. прогласио 8. септембар Међународним даном писмености. Овај празник први пут је обележен 1966год. Његов циљ је да се истакне важност писмености за појединце, заједнице и друштва.
Писменост представља једно од основних људских права, али и предуслов за информисање и остваривање свих осталих права.
Око 16,1% светског становништва је неписмено, односно око 900 милиона људи. Разлози за то су многобројни, а у већини случајева непосредни узрок је недоступност образовних установа.
У Србији има око 850.000 функционално неписмених становника, или нешто мање од 14 одсто популације без дана школе или са неколико разреда основне школе. Потпуно неписмених у Србији има више од 165.000. Са друге стране са високим образовањем у Србији је нешто више од 650.000 становника што је скоро 11 одсто.
Међутим, писменост не подразумева само да особа зна сва слова и да уме да се потпише, већ и да ли може да употреби своје знање у свакодневном животу: да разуме прочитани текст, напише захтев, молбу или други документ, као што је на пример пословно писмо. Стога је 1970. године озваничен и термин функционална неписменост, који означава особу, која зна да чита и пише, али то не може да примени на разумевање текста или на пример на попуњавање уплатнице на шалтеру поште или банке.
Више од 50 одсто становништва Србије је компјутерски неписмено. Дигиталне вештине неопходне су за обављање пословних задатака, али и коришћење услуга као што су е-управа или е-трговина.
Резултати ПИСА истраживања указују на то да ученици не познају довољно свој језик, сричу док читају и не разумеју прочитано. Другим речима, око 35% деце у Србији је функционално неписмено. Један од разлога треба тражити и у употреби скраћеница и страних речи у дигиталној комуникацији, али и у недовољном броју прочитаних књига. У данашње време чак и вишетомна лектира се чита у виду препричаних издања на једноцифреном броју страна.
Стога, читајте, пишите, разговарајте што више са члановима породице, рођацима, пријатељима, познаницима и колегама. Негујте свој језик како бисте уживали у свим правима која вам припадају.