Датум: 08. Septembar 2022 10:26 Категорија: Вести
УНЕСKО је 17. новембра 1965. прогласио 8. септембар Међународним даном писмености. Овај празник први пут је обележен 1966. Његов циљ је да се истакне важност писмености за појединце, заједнице и друштва.
Шта значи бити писмен? Да ли је писмен онај ко зна своје писмо, да чита и пише? Да ли је то, данас, у 21. веку, довољно?
Писменост је вештина. Када се каже вештина, онда се мисли да је писмена особа она која уме да исправно чита, пише и говори, уз разумевање, да познаје правопис и језичка правила и примењује их у свим животним ситуацијама.
Пре 100 година било је довољно познавати слова, помало читати и нешто написати. Данас, у 21. веку, под писменошћу се подразумева и информатичка писменост.
Али, …
Подаци Унеско-а показују да у свету постоји око 774 милиона неписмених особа што чини око 16,1% становништва старог 15 и више година - већином жена. Још 67 милиона деце основношколског узраста није у школи, а 72 милиона адолесцената нижег средњошколског узраста такође не може да оствари своје право на образовање.
Стога, се мора много више улагати у развијање свести о потреби школовања како младих тако и одраслих